Bilişsel Davranışçı Terapi: Düşünceni Değiştir, Hayatın Değişsin!

May 23, 2019
Posted in Blog
May 23, 2019 tennurkatgi

Bilişsel Davranışçı Terapi: Düşünceni Değiştir, Hayatın Değişsin!

Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT), kısa süreli ve çözüm odaklı bir konuşma tedavisidir. Depresyon, anksiyete bozuklukları, obsesif kompülsif bozukluk, yeme bozuklukları gibi sorunların tedavisinde etkililiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır ve yaygın olarak kullanılmaktadır. Çocuk, ergenler ve yetişkinlerle uygulanabilir.

Bilişsel Davranışı Terapi ortalama olarak 16 seans kadar sürer. Seanslar haftada bir kez olmak üzere düzenlenir. Ancak terapinin ilerleyen aşamalarında seans sıklıkları iki haftada bire ya da ayda bire düşebilir.

Seanslarda sizleri neler bekliyor?

Bilişsel Davranışçı Terapi ekolüne göre duygularımızı ve davranışlarımızı içinde bulunduğumuz durum değil, durumu algılayış biçimi şekillendirir. İşe yaramayan, olumsuz düşünce biçimleri ya da faydasız davranışlar psikolojik sorunlara yol açar. Eğer bir durum hakkında nasıl düşündüğümüzü değiştirebilirsek, durum değişmese bile kendimizi daha iyi hissedebilir ve buna göre davranabiliriz. Yani daha yararlı düşünce de davranış biçimlerini öğrendiğımiz takdirde psikolojik sorunlarımız azalır. Bu nedenle seanslarda size rahatsızlık veren, psikolojik kökenli sorunlarınızın çözümü için düşünce ve davranış biçimlerinizi değiştirmeye yönelik teknikler uygulanır.

Bir durum üzerinden iki senaryo örneği ile anlatalım. İnternette Bilişsel Davranışçı Terapi konu başlığını aradınız ve ilgili sayfayı okumaya başladınız (durum). Yazıyı okurken “Ne kadar karmaşıkmış, asla anlamayacağım, böyle şeyleri hiç anlamam zaten.” diye aklınızdan geçirdiğinizi (düşünce) varsayalım. Muhtemelen kendinizi kızgın ya da üzgün hissedecek (duygu) ve de sayfayı kapatacaksınız (davranış). Bir diğer senaryoda ise yazıyı açtığınızda çok ilginizi çektiğini “Ne kadar güzel, hemen okumalıyım.” diye düşündüğünüzü varsayalım. Muhtemelen kendinizi mutlu ya da heyecanlı hissedecek ve yazıyı bir solukta okuyacaksınız.

Gün içerisinde aklımıza bunun gibi birçok olumsuz ya da faydasız düşünce gelir ve biz bunların doğruluğunu sorgulamadan, geçerliliklerini kabul ederiz. Ancak bu düşüncelerin çoğunun geçerli kanıtı yoktur. Peki ya düşünceniz doğruysa? Bazen ise akla gelen düşünceler doğrudur, ancak faydasızdır. Örneğin, okuduğunuz konu gerçekten size karmaşık gelebilir. Ancak böyle düşünmeniz okumaya dair motivasyonu azaltabileceğinden ve konuyu öğrenmenizi zorlaştıracağından faydasızdır. Özellikle psikolojik sorunlarınız arttığında daha çok olumsuz ya da faydasız düşünme eğiliminde olursunuz. Bu nedenle düşüncelere ve davranışlara müdahale etmek, sorunların çözümünü de beraberinde getirecektir.

Hangi düşüncelerimizin geçerli kanıta sahip olduğunu, faydasız düşüncelerin ve davranışların yerine faydalı düşüncelerin nasıl yerleşebileceği psikoterapi seansları boyunca üzerinde çalışılan konular arasındadır. Böylelikle psikolojik sorunlardan iyileşme sağlanır.

, , , , , , , , , ,