Köfte Yağmuru (2009)

July 12, 2018
July 12, 2018 tennurkatgi

Köfte Yağmuru (2009)

Çocukluğundan bu yana icatlar yapan ve bilim insanı olmak isteyen bir genç adam, sayısız başarısız görülen denemenin ardından bu kez başarılı olduğu düşünülen bir icat geliştiriyor ancak işler pek de sanıldığı gibi gitmiyor.

6 yaş ve üzeri çocukların kavrayabileceği temaları işleyen film daha küçük yaş çocuklar için korku yaratabilecek çizimler barındırmakta. Eğitici mesajlar veren bu filmi çocuğunuzla üzerine konuşarak izlediğiniz takdirde psikolojik gelişimi desteklemesi de mümkün.

Bu filmi çocuklarınızla aşağıdaki konuları konuşarak izleyebilirsiniz:

  • Kendimizden farklı ilgi alanları ve zevkleri olan kişilerle de iyi anlaşabiliriz. İki çocuğun arkadaş olması için illa ki çok benzer şeyleri sevmeleri gerekmez.
  • Diğer çocuklara kötü davranmaya, kötü sözler söylemeye, aşağılamaya, onları oyuna almamaya zorbalık denir. Zorbalık davranışları yanlış davranışlardır çünkü karşımızdaki çocuğu üzer ve incitir. Bir çocuğa zorbalık yapıldığında ailesine ve/veya öğretmenlerine söyleyebilir.
  • Yaptığımız her işte hemen başarılı olamayabiliriz. Bir işi gerçekten başarmak istiyorsak birden fazla deneme yapmamız gerekebilir. Başarısız denemeler ise bize doğru yolu gösterir.
  • Sebepsiz yere ya da kötü niyetle daha fazlasını istemek açgözlülüktür. Örneğin karnımız tok olduğu halde yemek yemeyi istemek gibi. Açgözlülük ihtiyacımızdan fazlasını almak istemek olduğu için yanlış bir şeydir. Gerçekten neleri yapmak istediğimize ve ihtiyacımızın ne olduğuna karar vermeli ve onlar için çabalamalıyız.

Yetişkinler için:

Köfte Yağmuru yetişkinlerin de çocuklarla beraber izlerken epeyce keyif alabileceği bir film. İçerdiği alt metinler gereği tüketim çılgınlığını, güç ve mevki sahibi olan kişilerin halkı zor duruma sokabilecek hırslarını eleştiriyor. Bizlere üretimin değerini gösteriyor ve inandığımız yolda yürürken karşımıza zorlukların çıkabileceğini ancak bunların üstesinden gelirsek hayallerimize ulaşabileceğimizi hatırlatıyor. Film, sürreal olarak nitelenebilecek çizimlerle görsel şölen yaşatıyor.

Önerilen Yaş: 6 ve üzeri

Çocuklar için Anlaşılabilirlik: 7/ 10

Eğiticilik: 8/ 10

Psikolojik Gelişimi Destekleme: 8/ 10

Şiddet İçeriği: 3/ 10

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *