Türk Psikologlar Derneği tarafından düzenlenen Çocuk ve Travma Sempozyumu’nda gerçekleştirdiğim “Travmaya Duyarlı Okullar” konulu sunumumdan notlar

July 22, 2018
Posted in Blog
July 22, 2018 tennurkatgi

Türk Psikologlar Derneği tarafından düzenlenen Çocuk ve Travma Sempozyumu’nda gerçekleştirdiğim “Travmaya Duyarlı Okullar” konulu sunumumdan notlar

27 Mayıs 2018 tarihinde Türk Psikologlar Derneği tarafından 3. Travma Sempozyumu, Çocuk ve Travma başlığıyla düzenlendi.

Ben de Maya Vakfı olarak yürüttüğümüz ve koordinatörlüğünü üstlendiğim “Travmaya Duyarlı Okullar” projemizi tanıttım. 2016 yılından beri yürüttüğümüz proje ile okulları travmaya duyarlı hale getirmeyi arzu ediyor ve bu hedef doğrultusunda öğretmenlere psikolojik travma konusunda eğitimler düzenliyor, travmatik çocukları belirleyip okullarda grup psikoterapi seansları yapıyoruz.

Travmaya Duyarlılık Nedir?

Çocukla etkileşim halinde olan tüm yetişkinlerin travma ve travmaya dayalı tepkiler hakkında bilgi sahibi olmasına denir. Bu bilgiler temel olarak şunlardır:

  • Çocuklar kasıtlı olarak manipülasyon yapmazlar, karşı gelmezler ve kaçınmazlar.
  • Aşırı hareketlilik, korku, utanç ve suçluluk travmaya verilen yaygın tepkilerdir.
  • Öğretmenler, okul yöneticileri, okul çalışanları, aileler ve çocuğun bakımından sorumlu diğer kişiler travma konusunda psikoeğitim almalıdır.
  • Bir yetişkin çocuğun hayatında problem olduğunu keşfedemezse çocuğun destek alma şansı yoktur.

Neden Travmaya Duyarlı Olmalıyız?

Çocukluk dönemi travmatik deneyimleri ileride depresyon, alkol ve madde bağımlılığı gibi ruhsal ve astım, mide-bağırsak hastalıkları, kas hastalıkları gibi fiziksel rahatsızlıklara yakalanma oranını önemli ölçüde arttırmaktadır.

Çocukluk dönemi travmaları sonucu beyin yüksek  oranda kortisol hormonu salgılar ve yeni bilgiler öğrenme ile hafızadan sorumlu hipokampüs zarar görür (van der Kolk, 2003). Çocuğun bedeni fiziksel tehdite alarm durumunda kalır ve çocuğun temel hedefi hayatta kalmak olur. Çocuk derse odaklanamaz. Travmatik deneyim yaşamış çocuklarda akademik başarı düşebilir ve okulu bırakma oranı artış gösterir.

Bu nedenle çocukluk dönemi travmalarının tespiti ve çocuğun bir ruh sağlığı çalışanından destek alması çok önemlidir.

, , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *